Lista aktualności Lista aktualności

Kolejna odsłona obchodów Stulecia Niepodległości

Muzeum Ziemi Piskiej zaprosiło Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego

20 kwietnia w Piszu wystąpi chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody 100-lecia Niepodległości Polski organizowane przez Muzeum Ziemi Piskiej. Tego samego dnia odbędzie się konferencja naukowa dla młodzieży.

 

Występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego może być wydarzeniem kulturalnym roku w naszym mieście. Wojskowy chór koncertujący na całym świecie i uświetniający najważniejsze uroczystości zaprezentuje się w Piszu 20 kwietnia. Koncert obędzie się w ramach Obchodów Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę  Niepodległości, organizowanych przez Muzeum Ziemi Piskiej.

Wojskowi muzycy kultywują tradycje narodowe i chwałę oręża polskiego poprzez różnorodne środki wyrazu artystycznego: muzykę, taniec, śpiew oraz słowo. Na zaproszenie Muzeum Ziemi Piskiej zaprezentuje 35-osobowy chór – mówi dr Aneta Agnieszka Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Po raz kolejny skorzystamy z gościnności Piskiego Domu Kultury i mam nadzieję, że piszanie chętnie wezmą udział w wydarzeniu.

 

Koncert RZAWP odbędzie się w sali widowiskowej PDK. Wstęp wolny.

 

Muzeum Ziemi Piskiej wspólnie z Ośrodkiem Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie tego samego dnia organizuje konferencję naukową „Warmia i Mazury na drodze ku niepodległej Polsce. W setną rocznicę niepodległości Polski”. W konferencji weźmie udział pięciu prelegentów, reprezentujących głównie środowisko naukowe z naszego regionu, którzy są pracownikami lub współpracują z Ośrodkiem Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

To wydarzenie organizowane jest z myślą o uczniach piskich szkół. Młodzież będzie miała okazję zapoznać się z tematyką, która nie jest prezentowana w programie nauczania. Udział w konferencji jest bezpłatny. Wykłady zostaną podzielone na dwa bloki o godz. 10.00 i 12.00. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rezerwacja udziału grup zorganizowanych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 kwietnia w Muzeum Ziemi Piskiej, tel. 87 423 22 64.        

 

Program konferencji:

Godz. 10.00

Otwarcie konferencji: dr Aneta Agnieszka Karwowska - dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej, dr Jerzy Kiełbik – dyrektor Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie

 

prof. dr hab. Dariusz Nawrot (Uniwersytet Śląski w  Katowicach)

Największe zwycięstwo Tadeusza Kościuszki

 

prof. dr hab. Norbert Kasparek (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)

Prusy Wschodnie a Powstanie Styczniowe

 

Godz. 12.00

prof. dr hab. Stanisław Achremczyk (Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciech Kętrzyńskiego w Olsztynie)

Przemiany cywilizacyjne na Mazurach w XIX w.

 

dr Jerzy Łapo (Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie)  

„… bo nikt się temu opierać nie będzie”. Czy ksiądz Wojciech Rogaczewski miał rację?

 

dr Tomasz Wyżlic (Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciech Kętrzyńskiego w Olsztynie) 

Mazury w latach 1914-1920

 

 

Materiały do pobrania