Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy wspólnie z mieszkańcami miasta uczcili Jubileusz Pisza

Piątkowa gala zorganizowana przez Muzeum Ziemi Piskiej była zwieńczeniem cyklu wydarzeń poświęconych obchodom Jubileuszu Pisza z okazji 650. rocznicy nadania miastu praw osadniczych i bartnych.

Podczas spotkania odbyła się minikonferencja naukowa, zaprezentowali się miejscowi artyści, a także oddano w ręce czytelników najnowszy numer pisma „Znad Pisy”.


Wydarzenie zorganizowane przez piskich muzealników było godnym zwieńczeniem cyklu tegorocznych spotkań poświęconych historii naszego miasta i regionu. Akcentem spinającym przeszłość i teraźniejszość  była etiuda filmowa, prezentująca tekst przywileju sprzed 650 lat oraz piękne kadry Pisza i otaczających miasto lasów i jezior. Bogactwo fauny i flory Puszczy Piskiej ukazane na materiale wywarły na wszystkich zebranych ogromne wrażenie.

Wśród gości zaproszonych na galę był Robert Trąbka, nadleśniczy Nadleśnictwa Pisz. Wraz z małżonką tuż przed spotkaniem odebrał egzemplarz pisma „Znad Pisy”, wydanego przez Muzeum Ziemi Piskiej dla uczczenia 650. rocznicy nadania miastu praw osadniczych i bartnych. Wiele artykułów w najnowszym numerze periodyku nawiązuje do historii miasta i regionu, ukazując dorobek bartników, myśliwych i rybaków, którzy w czasach podboju krzyżackiego stanowili pierwszych osadników. To ich praca, polegająca na pozyskiwaniu darów lasów i jezior, stanowiła podwaliny do rozwoju osady nad Pisą.


Finał Jubileuszu Pisza odbył się 10 listopada, a tego samego dnia w 1367 roku komtur bałgijski Ulryk Fricke nadał mieszkańcom osady przy zamku Johannisburg przywilej na wolne rybołówstwo, bartnictwo i myślistwo. Z okazji jubileuszu Muzeum Ziemi Piskiej pozyskało z archiwum w Berlinie kopię dokumentu i zleciło nowe tłumaczenie. W piątek dokument wystawiono  na scenie Piskiego Domu Kultury wraz z nowym przekładem przywileju opracowanym przez dr. Bartłomieja Dźwigałę, a do końca roku w muzeum będzie można oglądać specjalną wystawę.


Program piątkowego wieczoru był bardzo bogaty. Prezentem na Jubileusz Pisza było nowe wydanie pisma „Znad Pisy”. Robert Trąbka znalazł się w gronie mecenasów pisma, którzy wsparli redakcję w pracach nad numerem.  Zapowiadana od kilku tygodni książka cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Przede wszystkim uwagę przykuwała nowa szata graficzna, ale to także najobszerniejsze opracowanie w 22-letniej historii wydawnictwa. Część tematów bezpośrednio związanych z Piszem omówili ich autorzy, wcielając się w rolę prelegentów podczas minikonferencji naukowej.


Pomiędzy wystąpieniami historyków prezentowali się zaproszeni artyści. Po raz drugi podczas cyklu gości muzeum swym pięknym głosem zachwyciła Zuzanna Nalewajek, której w piątek przy fortepianie akompaniował tata Wojciech Nalewajek. Następnie półgodzinny recital dał pianista Jan Strzałkowski. Koncert zakończył walcem Fryderyka Chopina, podczas którego dzieci i harcerze rozdawali widzom białe i czerwone róże. Jako ostatnia na scenie wystąpiła piszanka Teresa Leszczyńska, prezentując swój wiersz napisany specjalnie na piątkową galę.


Już niedługo powstanie filmowa relacja z piątkowego wydarzenia, która zostanie udostępniona przez muzealników w internecie. W sieci zamieszczona zostanie także etiuda filmowa przygotowana na galę w oparciu o nowe tłumaczenie przywileju. Musimy pamiętać o dorobku naszych przodków, bo to oni dali podstawy ku temu, by miasto nad Pisą się rozwijało i było dobrym miejscem do życia.

Mecenasi „Znad Pisy”:
Jerzy Wojciech Małecki – Poseł na Sejm RP
Andrzej Nowicki – Starosta Piski
Andrzej Szymborski – Burmistrz Pisza
Robert Trąbka – Nadleśniczy Nadleśnictwa Pisz
Krzysztof Czaporowski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Maskulińskie
Wiko Company Spółka Akcyjna
Grzegorz Karwowski – Skrawmet
Halina i Wiesław Gotowicz – Galeria Mebli Markann

Zapraszamy także do obejrzenia filmu przygotowanego na zlecenie Muzeum Ziemi Piskiej  z okazji 650. rocznicy nadania Piszowi praw osadniczych i bartnych TUTAJ. Zdjęcia i motaż: Marcin Chojnowski.