Lista aktualności Lista aktualności

Turyści uratowali puszczyka

Turystom, którzy przyjechali do Puszczy Piskiej prosto z Biebrzańskiego Parku Narodowego by obserwować ptaki, przydarzyła się niecodzienna sytuacja.

Jadąc trasą Wiartel - Pisz zobaczyli szamoczącego się przy jezdni ptaka. Okazało się, że był to ranny puszczyk. Wiele emocji kosztowało turystów złapanie go na środku drogi asfaltowej przy świetle samochodowych lamp. Na taką scenę natrafiłam jadąc samochodem. Gdy zatrzymałam auto, puszczyk był już bezpieczny. Trzymał go w rękach mężczyzna - głowa podróżującej czteroosobowej rodziny. Po krótkiej naradzie ustaliliśmy, że z medyczną pomocą dla "rannego" trzeba poczekać do rana. Sam puszczyk był w dobrej kondycji, prócz "na oko" złamanego skrzydła. Rodzina przekazała mi pod opiekę ranną sowę a ja obiecałam, że trafi ona w bezpieczne miejsce, gdzie wróci do zdrowia.

Ranny puszczyk bezpiecznie przeczekał u mnie do rana kryjąc się w zakamarkach warsztatu. Następnego dnia sowa, wraz z kolegą Tomkiem z nadleśnictwa, odbyła podróż "po zdrowie" do oddalonej o ponad sto kilometrów Dąbrówki Wielkiej koło Dywit. Na terenie Nadleśnictwa Olsztyn znajduje się Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych założony w 1996 roku. Jest to miejsce,  gdzie zwierzęta potrzebujące pomocy, wracają do zdrowia i odzyskują pełną sprawność. W spokoju i pod fachową opieką nasz pacjent wraca tam do pełni sił, by móc powrócić do naturalnych warunków życia.

Tak oto turyści i leśnicy wspólnie pomogli puszczykowi. Trzymamy razem mocno kciuki za jego szybki powrót do zdrowia.

Więcej informacji o wyjątkowym miejscu, jakim jest Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce Wielkiej znajdą Państwo TUTAJ

W związku z często pojawiającymi się pytaniami, co zrobić gdy trafimy na dzikie zwierzę, przypominamy kilka krótkich rad zaczerpniętych ze strony Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych:

Oceń czy Twoja pomoc jest zwierzęciu potrzebna:

- młode, zdrowe zwierzęta często nie boją się ludzi; może być to spowodowane brakiem pożywienia,

- pozorne „sieroty" pozostają dla bezpieczeństwa z dala od rodziców, którzy wracają tylko w czasie karmienia,

- zorientuj się, czy nie ma w pobliżu rodziców.

JEŻELI UZNASZ, ŻE ZWIERZĘ NIE POTRZEBUJE POMOCY - NIE DOTYKAJ GO, NIE PRÓBUJ KARMIĆ I ODDAL SIĘ SPOKOJNIE!

Zapewne każdy z nas znalazł kiedyś zwierzę, które potrzebuje pomocy. Pamiętajmy, że dzikie zwierzęta mogą być agresywne, podstawową zasadą jest więc zachowanie bezpieczeństwa.

Gdy strwierdzisz, że zwierzę które znalazłeśjest ranne lub chore, a nie masz doświadczenia i pewności jak postępować:

- nie próbuj go łapać, dotykać, karmić

- opatrywanie i leczenie również zostaw specjalistom, którzy się na tym znają

- nieumiejętnie przeprowadzona akcja ratunkowa może przynieść skutek odwrotny od oczekiwanego – możemy zaszkodzić i sobie, i rannemu pacjentowi

Skontaktuj się z najbliższym ośrodkiem rehabilitacji zwierząt!

 

Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych

Leśnictwo Dąbrówka

11-001 Dywity, Dąbrówka Wielka 29

Tel: 89 513 03 91, 693 982 171