Aktualności Aktualności

Z wizytą u maluchów

O tym jak prawidłowo dokarmiać ptaki opowiedzieliśmy podczas spotkań z najmłodszymi

Podczas wizyty w przedszkolu miejskim na terenie miasta Pisza w dniach 10 i 11 stycznia 2017 roku, pracownik Nadleśnictwa Pisz starał się opowiedzieć o trudach z jakimi spotykają się zwierzęta podczas zimy. Seria zajęć poświęcona była głownie ptakom.

Dzieci doskonale zdawały sobie sprawę z potrzeby pomocy skrzydlatym przyjaciołom. Z uwagą słuchały o tym dlaczego i gdzie odlatuje część rodzimych „skrzydlaków", jaki ptak przylatuje na zimę do naszego kraju, czego nie należy wrzucać do karmnika i jakie ptaki w nim zagoszczą.

Największą ciekawość wzbudziły przyniesione rekwizyty: karmnik, pokarm dla ptaków oraz dzięcioł.

Zima to trudny czas dla ptaków, dlatego jeśli mamy możliwość stwórzmy dla nich „ptasią stołówkę". Dla zainteresowanych podajemy kilka wskazówek jak mądrze dokarmiać ptaki, aby pomóc a nie szkodzić:

- nie rozpoczynamy dokarmiania zbyt wcześnie, aby nie przyzwyczaić ptaków migrujących,

- dokarmianie rozpoczynamy późną jesienią, a kończymy wczesną wiosną. Gdy nie ma silnych mrozów i obfitych śniegów, nie podajmy ptakom nadmiaru pokarmu (zrezygnują z samodzielnych poszukiwań),

- dokarmiamy regularnie,

- mile widziana woda o którą podczas zimy nie jest łatwo,

- stosowanie karmnika (najlepiej pojedynczy słupek – mniej dostępny dla drapieżników),

- karmnik musi być czysty; spotykają się tam różne ptaki, które na co dzień z sobą nie bytują co sprzyja rozpowszechnianiu się chorób i pasożytów,

- unikamy białego pieczywa i produktów solonych (także solonej słoniny), to co smakuje nam nie musi być dobre dla ptaków. Im więcej naturalnych składników tym lepiej!

Podstawę zimowej karmy powinny stanowić: tłuszcz zwierzęcy, nasiona oleiste: konopie, mak, rzepak, len, słonecznik, rozdrobnione pestki dyni i ogórka, nasiona zbóż: proso, owies, jęczmień, kukurydza, owoce dziko rosnące: jarzębina, pokrojone gruszki, jabłka i nasiona owoców.