Asset Publisher Asset Publisher

Wiosenne sadzenie lasu w Nadleśnictwie Pisz zakończone

Zakończyła się wiosenna akcja sadzenia, w wyniku której zostało odnowione 369,5 ha lasu. Na powierzchniach posadzonych zostało ponad 2,1 mln. sadzonek młodych drzew takich gatunków jak: sosna, świerk, modrzew, brzoza, dąb, klon, grab, lipa, olcha i jarząb.

 Do odnowień wykorzystano ponad 130 tys. sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym, tzw. „sadzonek z bryłką”, które zostały wyhodowane na szkółce leśnej w Suwałkach. Wyrosły one w warunkach kontrolowanych: namiotach foliowych bądź w szklarniach, na specjalnie przygotowanych podłożach.

Przed nami jesienne odnowieniowa, podczas których posadzone zostanie 33 ha lasu. W tym roku w Nadleśnictwie Pisz odnowionych zostanie łącznie ok. 400 ha lasu z czego 44 ha to odnowienie naturalne.  

Wiosenna akcja zakończyła się dwoma dużymi wydarzeniami z udziałem leśników oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jeżach. Pracownicy Nadleśnictwa Pisz, jak co roku, wzięli udział we wspólnym sadzeniu lasu. Leśnicy oraz osoby na co dzień pracujące w biurze w dniu 11 maja  na  terenie leśnictwa Wiartel wysadzili jednoroczną sosnę.

W dniu 16 maja odbyło się natomiast Rodzinne Sadzenie Lasu na terenie leśnictwa Niedźwiedzi Dół pod opieką leśniczego Adama Piaścika oraz Lilli Malinowkiej – podleśniczego. Na sadzenie przybyli uczniowie oraz nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Jeżach. Sympatyczną atmosferę  pracy budował rodzinny charakter spotkania. Na powierzchnię odnowieniową,  niedaleko miejscowości Jeże stawili się dziadkowie, mamy, ojcowie oraz starsze rodzeństwo. Warunki do sadzenia były trudne z uwagi na  silny wiatr. Wieczorem spadł wyczekiwany przez wszystkich deszcz, który podlał posadzone młode drzewka.

Rodzinne Sadzenie Lasu w Jeżach stało się tradycją, którą chcielibyśmy zachować. Nie przez przypadek wydarzenie to wpisujemy wielką literą w naszym służbowym kalendarzu. Uczy młodych ludzi szacunku do ciężkiej pracy, szacunku do lasu, a także wzmacnia rodzinne więzy.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.