Asset Publisher Asset Publisher

Zajęcia terenowe dla studentów leśnictwa

W dniach 25 i 26 maja br. w Nadleśnictwie Pisz odbyły się zajęcia terenowe dla studentów leśnictwa drugiego stopnia studiów niestacjonarnych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Zajęcia te odbywają się corocznie. Wizyta w Nadleśnictwie Pisz to tylko jeden z trzech dni ćwiczeń terenowych zrealizowanych w Puszczy Piskiej. Pozostałe odbyły się w Nadleśnictwach Maskulińskie i Spychowo.

Studentów w Nadleśnictwie Pisz przywitała Zastępca Nadleśniczego Pani Elżbieta Maszkiewicz, która zrealizowała ze studentani całodniowy program zajęć według następujących punktów:

1. Prezentacja multimedialna i omówienie specyfiki Nadleśnictwa Pisz z uwzględnieniem usuwania skutków huraganu z dnia 4 lipca 2002 roku.

2. Zwiedzenie firmy N.E.T Wood w Piszu, która zajmuje się produkcją słupów teleenergetycznych. Studenci mogli przyjrzeć się całemu cyklowi produkcyjnemu począwszy od przywozu, przez obróbkę drewna: okorowanie i skrawanie, po suszenie i przechowywanie, a także poznać zasady i różnice przy manipulacji drewna wg różnych norm.

3. Kolejny punkt zajęć odbył się na terenie leśnictwa Snopki przy udziale leśniczego Pana Mirosława Ustacha. Omówiono zagospodarowanie siedliska naturowego na przykładzie wrzosowiska znajdującego się na pasach przeciwpożarowych typu F. W sąsiedztwie wrzosowiska scharakteryzowano sosnowy młodnik powstały z naturalnego odnowienia.

4. O produkcji szkółkarskiej w Nadleśnictwie Pisz na terenie szkółki leśnej w Snopkach opowiedział leśniczy szkółkarz Paweł Sztrom w kolejnym punkcie wizyty. Był to także czas na mały posiłek przy ognisku.

5.W drodze do lasu ochronnego "Szast" autokar zatrzymał się nieopodal tzw. "punktu zero", gdzie omówiono tematykę związaną z odnowieniem terenów pohuraganowych. W jednym miejscu można porównać tyczkowinę sosnową, która powstała przez wykorzystanie do odnowienia trzech rodzajów sadzonek sosny: jednolatek, dwulatek oraz sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym.

6. Ostatnim punktem spotkania była wizyta w lesie ochronnym Szast, czyli 475 ha powierzchni pozostawionej do naturalnej sukcesji, którą studenci obserwowali z wieży widokowej oraz tzw. galerii położonej nad rzeką Pisą.