Asset Publisher Asset Publisher

Podpalacz w Puszczy Piskiej

W dniu 21 kwietnia br. Służba Leśna Leśnictwa Lisie Jamy udaremniła pożar lasu.

„STOP POŻAROM TRAW"- wspólna kampania informacyjna Komendy Głównej PSP oraz Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ma na celu zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z wiosennym podpalaniem nieużytków rolnych.

Podczas wykonywania czynności służbowych Podleśniczy Leśnictwa Lisie Jamy zauważył dym, skierował się na miejsce i zaczął gasić palące się trzciny graniczące z lasem w okolicy miejscowości Kociołek Szlachecki. Podpalacz (mężczyzna w wieku około 50-55 lat) na widok leśnika uciekł z miejsca zdarzenia, pozostawiając swoje rzeczy. Dzięki szybkiej reakcji i przybyciu na miejsce strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piszu, udało się całkowicie ugasić ogień zanim rozprzestrzenił się na pobliski las. Podpalaczem zajmą się funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Piszu. Osoby mogące pomóc w powyższej sprawie proszone są o kontakt z Policją w Piszu lub ze Strażą Leśną Nadleśnictwa Pisz.

Wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest zabronione. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tys. zł, a nawet kara 10 lat pozbawienia wolności. Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne, może też to skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej.

„9 na 10 pożarów lasów powodują ludzie. Tylko Ty możesz temu zapobiec!"
„Chrońmy lasy, bo to nasz zielony skarb", co roku powierzchnia lasów w Polsce zwiększa się, dlatego musimy je chronić zwłaszcza przed największym zagrożeniem, jakim jest pożar. Dlatego „Lepiej zapobiegać niż gasić", zwłaszcza, że „Nikt nie chroni nas lepiej niż las". Pamiętajmy, że lasy są gigantyczną fabryką tlenu, chronią nas przed efektem cieplarnianym, pochłaniają i neutralizują inne szkodliwe gazy, chronią glebę, zatrzymują ogromne ilości wody zapobiegając powodziom lub znacznie zmniejszając ich rozmiary. Nie bez znaczenia są również aspekty ekonomiczne- ogień niszczy cenny surowiec jakim jest drewno. Wyhodowanie natomiast pięknych drzewostanów, z których możemy je pozyskać zajmuje leśnikom wiele lat.