Asset Publisher Asset Publisher

Szkolenie w Puszczy Białowieskiej

W dniu 4 lipca 2016 r. pracownicy służby leśnej Nadleśnictwa Pisz wzięli udział w wyjeździe szkoleniowym do nadleśnictw wchodzących w skład Puszczy Białowieskiej

Tematem wyjazdu była problematyka gospodarowania w lasach puszczańskich w aspekcie ochrony lasu, ochrony przyrody oraz hodowli lasu, na tle wprowadzonych licznych obostrzeń i zakazów oraz ogromnych rozmiarów gradacji kornika drukarza.
Wizyta rozpoczęła się od przedstawienia przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Hajnówka – Pana Grzegorza Bieleckiego – charakterystyki zarządzanego terenu, ze szczególnym uwzględnieniem postępującego rozpadu drzewostanów świerkowych. Następnie udano się do Leśnictwa Czerlonka i na przykładzie oddziału 442Ec poruszono zagadnienia z działu hodowli lasu. Trudności z uzyskaniem i utrzymaniem odnowienia lasu powoduje presja zwierzyny (w tym żubra), a także samoistnie odnawiający się grab – skutecznie wypierając gatunki o wyższych wymogach świetlnych, uniemożliwiając ich naturalne odnowienie, zubażając i upraszczając składy gatunkowe przyszłych drzewostanów.
Po przejeździe do Nadleśnictwa Białowieża, Nadleśniczy Dariusz Skirko, przestawił powagę problemu jakim jest masowe wydzielanie się świerka, zaatakowanego przez kornika drukarza, oraz postępujący rozpad całych drzewostanów. W najbliższych latach będzie to miało istotne znaczenie zarówno dla turystyki regionu – obniżając jego atrakcyjność, jak i dla samych turystów powodując realne zagrożenie dla zdrowia i życia odwiedzających. Na zakończenie pracownicy Nadleśnictwa Pisz zapoznali się z aspektami turystycznego zagospodarowania lasów Puszczy Białowieskiej.